Alexander Vineyard

Alexander Vineyards Amphora

75 cl14 %2025

Logga in för att handla

Se dina priser och beställ direkt i webbshoppen.

Inte kund ännu? Bli kund

Sauvignon blanc är en druva vi alla tror att vi känner som frisk, aromatisk och ofta lätt att placera. Men vad händer när man tar druvan ur sitt mer traditionella sammanhang och låter den jäsa och utvecklas i handgjorda amforor?

Alexander Vineyards Amphora Sauvignon Blanc visar en helt annan sida av druvan. Här står inte de klassiskt gröna och explosivt aromatiska tonerna i centrum. I stället får sauvignon blanc visa upp mer textur, djup och komplexitet, samtidigt som druvans naturliga energi och friskhet finns kvar.

Druvorna kommer från Western Cape och pressas som hela klasar. Musten får sedan jäsa spontant med hjälp av druvornas naturliga jäst i handgjorda amforor, helt utan temperaturkontroll. De porösa lerkärlen tillåter en mycket varsam mikrooxidation under vinmakningen, men utan att tillföra den smak och karaktär som lagring på ekfat skulle göra.

Efter avslutad jäsning får vinet vila vidare i amfororna på sin jästfällning under 10 månader. Den långa kontakten med jästfällningen bygger textur, djup och komplexitet. Vinet buteljeras därefter utan filtrering för att bevara så mycket som möjligt av dess ursprungliga karaktär.

Resultatet är en Sauvignon Blanc med både energi och personlighet. Det är ett vin som behåller druvans friskhet och samtidigt visar upp en djupare, mer gastronomisk och något oväntad sida.

Produktdetaljer

Artikelnummer7949101
PrisLogga in för att se priset
Antal styck per förpackning12
FörpackningFlaska 750ml
GTIN06009653690730
Alkohol14%
Lager och leveransLogga in för att se lagerstatus
UrsprungSydafrika > Western cape
Årgång2025
Druva100% Sauvignon blanc