Ainoa Winery
Vaapukka Raspberry
Logga in för att handla
Se dina priser och beställ direkt i webbshoppen.
Inte kund ännu? Bli kund
Vaapukka är ett dessertvin som görs av en gammaldags hallonsort som tidigare var mycket vanlig i Finland, men som nu börjar bli sällsynt. Dessa hallon är kända för sin söta och intensiva smak. Bären kommer främst från två familjejordbruk: Uotilan Tila i Kärkölä och Väänäsen Marjatila i Mikkeli. På båda gårdarna odlas bären på öppna fält där de får mogna och dra nytta av det finska klimatets växlingar.
Vinet fermenteras svalt för att skapa en rik, koncentrerad smak och för att bevara den fräscha stilen dessa hallon har. Efter jäsningen pressas vinet bort från resterna av hallonet och får sedan vila minst fyra månader i rostfria ståltankar innan det buteljeras.
Smak
Vinet är rubinrött med en intensiv doft av mogna och syrliga hallon. I smaken möts man av en fyllig röd fruktig karaktär som är söt och koncentrerad. Vinet har en härlig finess då det bärs upp av en hög syrlighet. Serveras svalt till diverse chokladdesserter.
Produktdetaljer

