Craven Wines

Craven Pinot noir

75 cl12 %2025

Logga in för att handla

Se dina priser och beställ direkt i webbshoppen.

Inte kund ännu? Bli kund

Ann Faune Wines är Mick och Jeanines projekt där de får möjlighet att utforska nya druvor och växtplatser. Stellenbosch står fortfarande i centrum – helt enkelt för att det finns så mycket kvar att upptäcka. I vineriet arbetar de så ”hands off” som möjligt och låter istället druvan och växtplatsen tala för sig själva.

Namnet Ann Faune är både en hyllning till Jeanines familjs jordbrukstradition och hämtat från Mick och Jeanines barns mellannamn. Etiketten är skapad av Mariette Kotze och är en tolkning av en topografisk vingårdskarta. Den speglar tanken bakom Ann Faune – att utforska olika vingårdslägen och låta dem bli en del av en större helhet.

”Pinot noir har alltid varit en druva som fascinerat oss, och det var den första druvsorten som lade grunden till vårt varumärke Craven, som bär vårt namn.”

– Mick Craven

Årgång 2025 kommer från vingården Aan-den-Weg i Stellenbosch Kloof. Här växer pinot noir av klon 777, en klassisk burgundisk klon som är känd för att ge strukturerade viner med fin lagringspotential.

Efter skörd avstjälkas druvorna och flyttas till cementtankar där jäsningen får starta spontant. Under de sju dagarna med skalkontakt görs varsamma överpumpningar för att undvika för mycket extraktion och behålla vinets elegans.

Efter jäsningen får vinet vila i en kombination av cementtank och rostfritt stål. Valet att inte använda ek hjälper till att bevara den friskhet, rena frukt och elegans som Mick och Jeanine vill lyfta fram i vinet. När den malolaktiska jäsningen är klar tillsätts endast en liten mängd svavel.

Produktdetaljer

VarumärkeCraven Wines
Artikelnummer7531001
PrisLogga in för att se priset
Antal styck per förpackning12
FörpackningFlaska 750ml
GTIN06001651269864
Alkohol12%
Lager och leveransLogga in för att se lagerstatus
UrsprungSydafrika > Coastal region > Stellenbosch
Årgång2025
Druva100% Pinot Noir