Bryan MacRobert vill skapa viner som tydligt speglar platsen de kommer ifrån – vingården, jordmånen och det unika uttrycket i varje terroir. Hans filosofi bygger på respekt för den traditionella Riojans själ, kombinerat med ett modernt och varsamt förhållningssätt i vineriet. För Bryan handlar det om varsam vinmakning och att låta frukten och ursprunget stå i centrum.
”Jag vill göra vin från Rioja som de en gång var. Jag försöker göra äkta viner.”
Laventura Viura görs på druvor från Villabuena de Álava i Rioja Alavesa. Viura, som i andra delar av Spanien är känd som Macabeo, kommer här från gamla, lågavkastande stockar som växer som traditionella bush vines längs bergssluttningarna i norra Rioja Alavesa. Jordmånen domineras av kalksten och bidrar till vinets friska och precisa karaktär.
Druvklasarna pressas hela och musten kyls därefter ned och får vila i två dygn för att klarna naturligt. Den klara musten förs sedan över till äldre fat där vinet jäser och därefter får vila på sin jästfällning i ett år före buteljering. Användningen av äldre fat ger struktur och komplexitet utan att eken tar över vinets uttryck.