Druvan är sangiovese till 100 procent i detta vin. Frukten kommer från den enskilda växtplatsen Vigna Doghessa som ligger i Castellina in Chianti. Som alla Nittardis odlingar är den ekologiskt certifierad. Växtläget är utmärkt, med sydlig exponering och en höjd på 450 meter över havet. Jordmånen består av stora stenar av skiffer, vilket ger vinet tydlig mineralitet och fräschör.
Årgång 2020 beskrivs som en klassisk årgång, rikligt med regn på våren, varm sommar men aldrig med extrema temperaturer. Skörden ägde rum sista veckan i september. Men det mest minnesvärda denna årgång var början på pandemin. När världen stannande upp kunde man hos Nittardi ägna sig helhjärtat på arbetet ute vinodlingarna och med både passion och en hängivenhet för detaljer.
Denna årgång är 40-års jubileum för Casanuova di Nittardi. Varje år sedan 1981 har Nittardi som en hyllning till Michelangelo haft en konstnär som fått göra etikett och omslagspapper. Detta år utlystes en tävling där 6 vinnare korades och fick i uppdrag att göra årets etikett. Vi i Sverige tycker det är extra roligt att en svenske Olle Borg var med bland vinnarna.
Vinet har jäst på rostfria tankar och har därefter lagrats på franska ekfat, varav 90 procent gamla 500-litersfat och 10 procent nya. Därefter har vinet fått vila ytterligare fyra månader på cementtankar, för att sätta sig före buteljering, och sedan även några månader på flaska. Det har gett ett smakrikt och kraftfullt vin, som samtidigt har den rena och fräscha frukt som gör att det med fördel serveras lite svalare.
Smak
Vinet har en purpurröd färgton och i doften finns drag av röda och mörka bär, där körsbär och björnbär är i samklang tillsammans med kryddor och ekfat. Smaken är rödbärig och elegant strukturerad, med bra tanniner som ryggrad. Det ger vinet längd i eftersmaken och möjlighet att utvecklas ytterligare under några års lagring. Casanuova di Nittardi är ett vin som tar för sig och kan serveras till många rätter – gärna till smakrika kötträtter såsom lamm och vilt. Bra serveringstemperatur är kring 16 grader.
Produktdetaljer
Leverantör
Handpicked Wines Sweden AB
Handpicked Wines Sweden AB
Varumärke
Fattoria Nittardi
Fattoria Nittardi
Artikelnummer
5417406
5417406
Pris
Logga in för att se priset
Logga in för att se priset
Antal styck per förpackning
6
6
Förpackning
Flaska 1.5l
Flaska 1.5l
GTIN
00000000000000
00000000000000
Alkohol
15%
15%
Lager och Leverans info
Logga in för att se lagerstatus
Logga in för att se lagerstatus
Ursprung
Europa > Italien
Europa > Italien
Årgång
2020
2020
Druva
100% sangiovese
100% sangiovese